Pages

Tuesday, 13 May 2014

RT NS


MarijanaBanovićNovi SadSRBIJA3
RTNS
SaraBojičićNovi SadSRBIJA3
RTNS
JelenaKarišikNovi SadSRBIJA3
RTNS
MilaMitrovićNovi SadSRBIJA3
RTNS


BORNEO SLING
seARCH / Amsterdam
http://www.mimoa.eu/images/1352_l.jpg

GRAD: Amsterdam
OBJEKAT: Borneo Sling
AUTOR : seARCH
Godina izgradnje : 1999
Površina : 450 m²

Koncepcijski opis :
Na ovom objektu dominira beton. Primjecuju se betonski „tuneli” koji daju posebnu draz celokupnom dozivljaju objekta.
Na tri etaze nalaze se tri apartmana sa prostranim terasama.
Ovo je netipican stil gradjenja za Holandiju. Staklene fasade omogucavaju panoramske poglede.
Nocu pod svjetlima imamo pokretnu fasadu u kojoj ucestvuju stanovnici tih stambenih jedinica.
Prostor unutar-spolja je ublazen fasadama koje odaju utisak povezanosti sa spoljasnjoscu.
S obzirom na godinu gradnje ovog objekta moze se reci da su materijali standardni ali nacin spajanja tih materijala je nestandardan.
Igranje sa delovima fasade pretvaraju staklenu kutiju u objekat atraktivnog izgleda ali i prakticne funkcije.

Ambijentalni kvaliteti:
http://www.house42.com/wp-content/uploads/2008/11/borneo2.jpg
SLIKA 1: Osvetljenost prostorija


http://www.mimoa.eu/images/1354_l.jpgSLIKA 2: Panoramski pogled
http://www.mimoa.eu/images/1353_l.jpgSLIKA 3: Spajanje sa okruzenjem

Korišćenje :
Objekat je namjenjen viseporodicnom stanovanju. Tri apartmana ili stambene jedinice se prostiru na tri etaze objekta na ukupno  450 m2      

Glavni problemi projekta :
Problemi projekta leze u tome sto “ ogoljene” fasade ne dozvoljavaju cuvanje privatnosti. A problem privatnosti se ogleda u tome sto je to objekat viseporodicne namene.

Lični stav autora o objektu :
Autor je postigao efekato koji je zelio. Spojio je nespojivo. Materijale najrazlicitijih struktura i karakteristika ali je i spojio ljude sa vanjskim okruzenjem sto je veoma tesko jer u ljudskoj je prirodi da se ogradi i zastiti od vanjskih uticaja i da se zatvara i okrece od prirodnog okruzenja.
Vaš lični stav o objektu :
Objekat je ispred vremena u kome je gradjen, i uz sve mane i nedostatke ipak se moze smatrati fantasticnim radom koji je pomerio granice projektovanja i svesti kako projektanata tako i ljudi koji postavljaju odredjene kriterijume spram svojih potreba.


SMARTIES
Marlies Rohmer / Utrecht

D:\Flatscapes\tumblr_mpp859iRtC1s1hnqno1_1280.jpg

GRAD: Utrecht
OBJEKAT: Smarties
AUTOR : Architectenbureau Marlies Rohmer
Klijent : SSH Utrecht, Utrecht
Godina izgradnje : 2009
Površina : 18.600 m²
Budžet : € 12.828.000 excl. VAT and serv

Koncepcijski opis :
    Zgrada se nalazi u okviru master plana Rema Kolhasa, poznatom po neobičnoj i eksperimentalnoj arhitekturi. U okviru ovog plana izgrađeno je više istaknutih građevina, a Smarties je jedna od njih. Zgrada se popularno naziva još i Casa Confetti.
Spoljašnjost:
    Zgrada ima 16 spratova i visoka je 50 metara. Konstrukcija se zasniva na 4 uspravne ploče. One formiraju konzolu koja se pruža kroz 4 etaže, dužine je 20 metara. Ulaz u objekat je u zelenoj boji, sa klupom koja visi sa konzole (slika 3). Ovaj prostor se smatra mestom susreta.
    Fasadu čine aluminijumski paneli u zelenoj, crvenoj, narandžastoj, crnoj, beloj i sivoj boji, u kombinaciji sa staklom, tj prozorima (slika 2). Svi paneli, kao i prozori su iste veličine. Različite boje simbolizuju stanare različitih nacija. Ovakva fasada zgradi daje harmoničnost i predstavlja savršen odraz studentskog života.
Unutrašnjost:
    Harmončnost koja postoji na fasadi nastavlja se i u unutrašnjosti. Hodnici su identični na svakom spratu, samo u različitim bojama. Na krovu se nalazi terasa koje pruža pogled na okolni kampus i predstavlja prijatno mesto za boravak studenata. Krovna terasa delimično nadoknađuje nedostatak slobodnog prostora oko samog objekta. Marlies Rohmer smatra da je bitna fleksibilnost objekta, zbog rastućeg broja studenata. Zato su zidovi i plafoni gipsani, kako bi se njihov položaj u budućnosti mogao menjati ukoliko to bude potrebno (slika 4).

Ambijentalni kvaliteti :

D:\Flatscapes\casa-confetti4.jpg
Slika 1: Smarties (Casa Confetti)

D:\Flatscapes\Casa_Confetti_Close_Up.jpg
Slika 2: Aluminijumski paneli različitih boja u kombinaciji sa prozorima

D:\Flatscapes\smarties03.jpg
Slika 3: Ulaz u objekat i klupa ispred ulaza

D:\Flatscapes\flex.png
Slika 4: Fleksibilnost – osnova jednog od spratova

Korišćenje :
Objekat ja projektovan za 380 studenata u studentskom kampusu u Utrecht-u. Zgrada ima 378 apartmana i dodatnih prostorija na ukupno 18.600 m². Postoje tri vrste apartmana koji imaju zajednički prostor na svakom spratu, poput dnevnog boravka. Od toga su 257 apartmani za po jednog studenta. Zatim postoji 14 grupa od po 4 sobe i 20 grupa od po 3 sobe, gde studenti dele zajedničke prostorije. Time je omogućeno da studenti biraju smeštaj u skladu da svojim finansijskim mogućnostima.

Glavni problemi projekta :
Na samom objektu ne postoje problemi koji bi smanjili kvalitet života u njemu. Kao nedostatak se smatra nepostojanje parking prostora neposredno uz objekat, tako da je predviđeno korišćenje nekog od parking prostora u okviru kampusa. Takođe ne postoji veći slobodan prostor niti zelena površina ispred samog obekta, što bi bilo poželjno. Međutim, ovo ne predstavlja značajan problem jer se u njegovoj neposrednoj blizini nalazi dovoljno slobodnog prostora koji je na raspolaganju i stanarima ovog objekta.

Lični stav autora o objektu :
Autor je ovim objektom postigao upravo ono što mu je bila namera, da spoljašnji izgled objekta odražava mladalački duh njegovih korisnika i život koji se odvija unutar njega.

Naš lični stav o objektu :
Kada su u pitanju korisnici, objekat ima sve što je potrebno za kvalitetan život studenata. Nesvakidašnjim dizajnom objekat se ističe u odnosu na ostale u kampusu i daje akcenat celokupnom okruženju. Ovo je primer kako samo obrada fasade moze da utiče da jedan jednostavan kubus postane nesvakidašnje arhitektonsko delo. Smatramo da je ovo veoma dobar način kako bi studentski smeštaj mogao biti osmišljen, po pitanju korisnika prostora i same arhitekture objekta.

No comments:

Post a Comment