Pages

Tuesday, 13 May 2014

de Citadel


FilipAndricNovi SadSRBIJA3
de Citadel
TijanaGnjidićNovi SadSRBIJA3
de Citadel
NemanjaJaćimovskiNovi SadSRBIJA3
de Citadel
InesVladislavNovi SadSRBIJA3
de Citadel


Piraeus
Hans Kollhoff, Chirstian Rapp/ Amsterdam

GRAD: Amsterdam
OBJEKAT: Piraeus
AUTOR : Hans Kollhoff, Chirstian Rapp
Klijent :
Godina izgradnje : 1994
Površina :
Budžet :

Koncepcijski opis :
Objekat je koncipiran kao zatvoreni blok koji jasno usmerava kretanje kroz njega. Svojim masivnim volumenom  jasno definiše granicu bloka, a promenom geometrije navodi kretanje i usmerava pažnju na glavna mesta u bloku i na objektu.Takođe taj procepna južnoj strani objekta, odgovor je na luku koja se nalazi ispred kao i na stariji objekat koji se takođe nalazi sa te strane bloka.

Ambijentalni kvaliteti :
Obejkat je zasečen tako da svaki stan dobije dovoljno svetla.Stanovi su različitih karaktera – tu se nalaze stanovi koji zauzimaju 3 staze i imaju svoje zasebne ulaze kao i mali ateljeji.Svi stanovi imaju velike prozore koji propustaju dovoljno svetla. Neki stanovi imaju prostrane balkone. Na severnoj, višoj fasadi objekta se nalaze stanovi koji su veći, i zauzimaju više etaža, kako i stanovi u koje se može ući iz galerije. Na južnoj, savijenoj strani se nalaze pretežno dvosobni stanovi.

Korišćenje :
Objekat ima 304 stanova i oko 700 stanovnika.

Glavni problemi projekta :
/

Lični stav autora o objektu :
Autori kažu da je objekat trebao da bude odgovor na amsterdamsku školu, te je koncipiran kao masivna skulptura od opeke.

Vaš lični stav o objektu :
Objekat je predstavlja veoma uspešni odgovor na zadatu lokaciju, zadržavajući tradicuju amsterdamske škole.


SCHOUWBURGPLEIN
West 8/ Rotterdam


C:\Users\Computer\Desktop\Slidza.jpg

GRAD: Rotterdam

OBJEKAT: Schouwburgplein
AUTOR : West 8


Klijent : city of Rotterdam
Godina izgradnje : 1996.
Površina : 12.1250 m²
Budžet :

Koncepcijski opis :
Koncept je bio da prolaznici trga mogu da imaju direktnu interakciju sa osvetljenjem trga tj. kreiranjem atmosfere trga pomeranjem crvenih kranova kao i naglašavanje istorijskog i trenutnog konteksta Roterdama.


Ambijentalni kvaliteti :
Pomoću tih crvenih kranova, arhitekta je pokušao da napravi omaž na istoriju Roterdama tj. negov indentitet-luku. Crvena boja, popločanje, forma trga, mobilijara ukazuje na istoriju Roterdama kao lučnog, trgovačkog grada i njegovom koezihstencijom sa umetnošću i revolucionarnim razmišljanjem.


Korišćenje :
Trg koriste svi. Od slučajnih prolaznika pa do turista koji su namenski došli na ovaj trg da bi doživeli njegove kvalitete. On je univerzalan, podložan transformacijama, umetničkim instalacijama, nezavistan od okoline a opet potpuno integrisan u nju.


Glavni problemi projekta :
Projekat nikada nije posedovao neke veće probleme već je predstavljalo rešenje za jednu relativno veliku frekventnu lokaciju koja je bila neuređena ikakvog  bez indentiteta, ruglo grada.


Lični stav autora o objektu :
Autori nisu očekivali toliki uspeh ovog trga, uspeh koji prevazilazi grad Roterdam, pa čak i Holandiju.


Vaš lični stav o objektu :
Zanimljivo rešenje koje je na veoma pametan način proširuje istorijsko jezgro Roterdama ali na suptilan, moderan način. Ideja da kranovi intereaguju sa prolaznicima je takođe interesantna i  yanimljivo je da prolaznici sa tim regulišu osvetljenje trga i svako može da podešava ambijent trga.


Ostalo :
Zanimljivo je da je trg potpločan različitim materijalima koji su pozicionirani po trgu tako da refleksija svetlosti bude najoptimalnija i jednolika. Na primer zapadna strana trga je slabije osvetljena pa je potpločana visokoreflektujućim srebrnim listovima dok je istočna strana više osvetljena i ona je potpčločana drvenim i plastičnim oblogama.

No comments:

Post a Comment